O projekte Sľuby.SME.sk

Nápad na projekt Sľuby.SME.sk vznikol tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Pred voľbami sú politici schopní sľúbiť čokoľvek. Doteraz sa mohli spoľahnúť na to, že po pár mesiacoch si na ne už nikto nespomenie. Občania a ani novinári totiž nemajú kapacitu pamätať si všetko, čo niekto nasľuboval. Preto tento projekt vznikol. Lebo politici (ale tiež ostatné verejné osoby a organizácie) by si mali svoje sľuby buď plniť, alebo ich nesľubovať vôbec.

Zodpovednosť za kontrolu sľubov majú v súčasnosti Lenka Galetová, Anna Peniašková, Karin Sólymosová, Michal Hudec a Šimon Šiška.

Portál Sľuby.SME.sk vznikol s finančnou podporou spoločnosti Google v rámci grantovej výzvy Digital News Initiative. Projekt vytvorilo vydavateľstvo Petit Press, a.s.

Adminom portálu Sľuby.SME.sk je projekt Inštitútu SGI s názvom Demagog SK. Demagog SK je študentským factcheck projektom zameraným na overovanie pravdivosti vyhlásení politikov a na upozorňovanie na manipulatívne narábanie s faktami. Demagog.SK má dobrovoľnícky a neziskový charakter.