Dátum vyslovenia
24.02.2017
zdroj: Pracovný výjazd v Košiciach
Aktívny
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Vládna dotácia na rekonštrukciu mosta nad Ružínom

"Poskytneme samosprávnemu kraju finančnú výpomoc, pokiaľ ide o rekonštrukciu tohto objektu (most nad vodnou nádržou Ružín, pozn.)."

Most nad vodnou nádržou Ružín bol v decembri 2016 uzatvorený kvôli havarijnému stavu. 24. februára 2017 sľúbil premiér finančné prostriedky na rekonštrukciu mosta. Premiér rozprával o dotácii vo výške niekoľkých miliónov eur v najbližších týždňoch. Most je momentálne v rekonštrukcii, na istý čas bolo pozastavené verejné obstarávanie, následne však vyšetrovanie Úradu pre verejné obstarávanie nepreukázalo nijaké pochybenie pri vypisovaní tendra na realizáciu rekonštrukcie.

Premiér rokoval s predsedom Košického samosprávneho kraja Zdenkom Trebuľom, aj s primátorom Košíc Richardom Rašim vo februári 2017. Fico následne vyhlásil, že vláda je ochotná investovať do rekonštrukcie mosta Ružín kvôli jeho dôležitosti z hľadiska prepojenia regiónov. Pôvodne sa hovorilo o piatich miliónoch od vlády a 3,5 miliónoch z rozpočtového prebytku kraja, keďže náklady sa odhadovali na 8 miliónov eur.

10. apríla 2017 sa objavila správa o pozastavení verejného obstarávania pre rekonštrukciu mostu Úradom pre verejné obstarávanie kvôli kontrole.

Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát sa pre SME vyjadril :„Úrad pre verejné obstarávanie nám pre prebiehajúcu kontrolu zakázal podpísať zmluvu s víťazným uchádzačom Momentálne sú otvorené obálky s technickým riešením, ktoré nám ponúkli oslovené firmy. Všetky štyri riešenia uplynulý týždeň rozanalyzovali odborníci z oblasti statiky, ktorým vyšlo, že každé z nich je realizovateľné. O konkrétnych podrobnostiach navrhovaných riešení s výnimkou kompozitného mosta, ktorý sme predstavili už na predchádzajúcom rokovaní zastupiteľstva KSK, však ešte nemôžem hovoriť. Čakáme na stanovisko ÚVO, a keď nám umožnia pokračovať v procese výberu zhotoviteľa, otvoríme aj obálky s cenovými ponukami,

Kontrola ÚVO bola uzavretá v júni 2017 a proces vyhodnotenia ponúk sa mohol pokračovať: "Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) ako kontrolovaný subjekt v utorok 6. júna dostala písomné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie týkajúce sa konania o preskúmaní úkonov pred uzavretím zmluvy na predmet nadlimitnej zákazky „Odstránenie havarijného stavu mosta II/547 020 Ružín – rekonštrukcia“. Pre Košický kraj a hlavne pre obyvateľov dotknutého regiónu je to veľmi priaznivá a veľmi netrpezlivo očakávaná správa. Na základe tohto rozhodnutia bude môcť Správa ciest KSK pokračovať v procese verejného obstarávania formou priameho rokovacieho konania, pri ktorom boli oslovené tri renomované spoločnosti so skúsenosťami v budovaní mostov: Inžinierske stavby, a. s., EUROVIA SK, a.s., STRABAG s.r.o."

Verejné obstarávanie bolo ukončené 9, júna 2017, tender vyhrala firma STRABAG, s cenovou ponukou 1 651 200,75 € s DPH. Rekonštrukcia mosta sa začala 28. júna 2017, podľa plánu by mohli práce trvať 5-6 mesiacov. Veľký rozdiel medzi prvotnými odhadmi nákladov a vysúťaženou cenou tkvie v inak zvolenom riešení daného technického problému.

Podľa vyjadrenia hovorkyne predsedu KSK "Košický samosprávny kraj informoval listom ministra financií o aktuálnom stave, doteraz vynaložených finančných prostriedkoch i predpokladaných nákladoch a požiadal ho o vyčlenenie finančných prostriedkov. Odpoveď na našu požiadavku sme zatiaľ nedostali."

Nie je zatiaľ známe, či vláda skutočne podporí rekonštrukcia mosta Ružín.