Dátum vyslovenia
21.02.2016
zdroj: Predvolebný program ĽSNS
Aktívny
Marian Kotleba


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Marian Kotleba Kotleba - ĽSNS

Referendum o vystúpení Slovenska z EÚ

"Spustíme referendum o vystúpení z Európskej únie."

ĽSNS pred voľbami sľúbila okrem iného aj spustenie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ. Prvé kroky v tomto smere spravili po výsledku referenda vo Veľkej Británii, v ktorom sa ľudia rozhodli pre odchod krajiny z Únie (Brexit). Začatie zberu podpisov ohlásil Marian Kotleba na facebooku. ĽSNS zbiera podpisy aj pre zvolanie referenda o vystúpeí z NATO.

1. júla 2016 spustili zber podpisov potrebných pre vypísanie referenda vo všetkých krajských mestách Slovenska, zber podpisov ešte stále trvá. Na vypísanie referenda treba aspoň 350 000 podpisov. Kotlebovci budú zbierať podpisy dovtedy, kým ich nevyzbierajú. Strana o počte pozbieraných podpisov veľmi neinformuje, Milan Uhrík na novinárske otázky týkajúce sa práve tejto skutočnosti neodpovedal. V ruskom médiu vyšiel článok v máji 2017, kde sa písalo, že približne 150 tisíc podpisov je už vyzbieraných. Autori sa odvolávali práve na Milana Uhríka.

V máji 2017 predložili poslanci za ĽSNS návrh ústavného zákona, ktorým chcú dosiahnuť zníženie potrebného počtu podpisov na 250 tisíc a taktiež upravujú podmienky platnosti referenda. Podľa navrhovanej zmeny tak referendum je platné, ak sa ho zúčastnilo aspoň minimálny počet oprávnených voličov a ak sa rozhodnutie prijalo nadpolovičnou väčšinou zúčastnených voličov. Minimálny počet voličov pritom "(...) sa určí ako jedna polovica počtu oprávnených voličov zúčastnených na referendu bezprostredne predchádzajúcich voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky."