Dátum vyslovenia
21.02.2016
zdroj: Predvolebný program ĽSNS
Aktívny
Marian Kotleba


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Marian Kotleba Kotleba - ĽSNS

Vystúpenie Slovenska z NATO

"Presadíme vystúpenie Slovenska zo zločineckého paktu NATO."

Predvolebný program ĽSNS sľuboval kroky smerujúce k vystúpeniu Slovenska z NATO. Predstavitelia strany sa rozhodli pre spustenie referenda o túto otázku, tento plán ohlásili verejnosti po hlasovaní vo Veľkej Británii o Brexite. Zber podpisov začali 1. júla 2016, na základe informácií zverejnených na webe ĽSNS zber ešte stále trvá.

 

Podpisy zbierajú aj pre referendum o vystúpení Slovenska z EÚ. K tomu, aby referendum bolo vypísané, potrebujú pozbierať 350 tisíc platných podpisov. Strana o počte pozbieraných podpisov veľmi neinformuje, Milan Uhrík na novinárske otázky týkajúce sa práve tejto skutočnosti neodpovedal. V ruskom médiu vyšiel článok v máji 2017, kde sa písalo, že približne 150 tisíc podpisov je už vyzbieraných. Autori sa odvolávali práve na Milana Uhríka.

V máji 2017 predložili poslanci za ĽSNS návrh ústavného zákona, ktorým chcú dosiahnuť zníženie potrebného počtu podpisov na 250 tisíc a taktiež upravujú podmienky platnosti referenda. Podľa navrhovanej zmeny tak referendum je platné, ak sa ho zúčastnilo aspoň minimálny počet oprávnených voličov a ak sa rozhodnutie prijalo nadpolovičnou väčšinou zúčastnených voličov. Minimálny počet voličov pritom "(...) sa určí ako jedna polovica počtu oprávnených voličov zúčastnených na referendu bezprostredne predchádzajúcich voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky."