Dátum vyslovenia
13.04.2016
zdroj: Programové vyhlásenie vlády SR na obdobie 2016-2020
Aktívny
Predsedovia koaličných strán


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Vláda SR 2016-2020

Kompetencie výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť

"Kompetencie výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť sa posilnia v oblasti dohľadu nad dodržiavaním zákonnosti postupov príslušníkov ozbrojených zborov."

Medzi kompetencie Výboru pre obranu a bezpečnosť patrí kontrola nad dodržiavaním zákonnosti činnosti ministerstiev a ozbrojených zborov a prerokúvanie sťažností na ich činnosti. Zatiaľ nedošlo k zmenám v kompetenciách výboru. Sľub je teda zatiaľ nesplnený.

Výbory NR SR prerokúvajú návrhy zákonov, ktoré im pridelí národná rada, majú právo zákonodarnej iniciatívy a skladajú sa z poslancov národnej rady, pričom ich zloženie odráža zastúpenie strán v parlamente. Podľa § 45 časti 5 zákona (.pdf, s. 24) o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky: "1) Národná rada zriaďuje z poslancov výbory ako svoje iniciatívne a kontrolné orgány. (2) ...Ďalšie výbory zriaďuje podľa potreby a určí úseky ich činnosti."

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť má 11 členov, jeho predsedom je Anton Hrnko (SNS). Vykonáva kontrolu nad dodržiavaním zákonnosti činnosti Ministerstva obrany, ozbrojených síl, Ministerstva vnútra, Policajného zboru a Správy štátnych hmotných rezerv. V jeho kompetencii je aj prerokúvanie návrhov zákonov, medzinárodných zmlúv, návrhov činnosti, otázok stavu a vývoja v oblasti obrany, ozbrojených síl, vnútorného poriadku a bezpečnosti, civilnej ochrany, štátnych hmotných rezerv, Hasičského a záchranného zboru a príprava stanovísk a uznesení. Tiež prerokúva sťažnosti na ich činnosti. Členmi výboru sú šiesti členovia vládnej koalície a piati opoziční poslanci: Andrej Hrno (SNS) predseda, Peter Šuca (SMER-SD) podpredseda, Jaroslav Baška (SMER-SD), Gábor Gál (MOST-HÍD), Ľubomír Galko (SaS), Andrej Hrnčiar (MOST-HÍD), Marian Kotleba (ĽS Naše Slovensko), Milan Krajniak (SME RODINA), Richard Vašečka (OĽANO-Nova), Jozef Buček (SMER-SD) overovateľ, Milan Laurenčík (SaS) overovateľ.

Výbor od apríla riešil napríklad aj odchod vyšetrovateľa kauzy Gorila Mareka Gajdoša z funkcie, pre ktorý opoziční poslanci podali v októbri 2016 žiadosť na zvolanie špeciálneho výboru, kam pozvali aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka (SMER-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Zo zápisnice (.doc) 18. schôdze 27. - 28. októbra 2016 vyplýva, že z pozvaných bol prítomný len minister vnútra a informoval výbor o priebehu vyšetrovania kauzy Gorila, a s tým spojeným odchodom vedúceho vyšetrovacieho tímu utvoreného kvôli kauze Gorila, Mareka Gajdoša.

Výbor sa na marcovej schôdzi (14. marca 2017) zaoberal (.doc) aj neprimeraným zásahom policajtov neďaleko Trnavy v auguste 2016, počas ktorého pri zatýkaní podozrivej šoférky došlo k neprimeranému použitiu fyzickej sily policajtov.