Dátum vyslovenia
20.05.2012
zdroj: Vyjadrenie Roberta Kaliňáka
Aktívny
Robert Kaliňák


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Kaliňák SMER - SD

Rýchle a efektívne vyšetrovanie kauzy Gorila

"Podporíme aktivity k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu vyšetrovaniu tohto prípadu aj tým, že posilníme tím o ďalších ľudí, ktorých si žiadajú."

V decembri 2011 sa na verejnosť dostali informácie o uniknutom spise a aj samotný záznam s názvom Gorila. Nahrávka vznikla v rámci akcie Slovenskej informačnej služby. Tá monitorovala Jaroslava Haščáka, šéfa investičnej skupiny Penta a jeho vzťahy s politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Konšpiračný byt, kde sa stretnutia uskutočnili, bol odpočúvaný v rokoch 2005 a 2006. Špecializovaný tím pre vyšetrenie spisu Gorila bol vytvorený v januári 2012 Danielom Lipšicom. Informácie zo spisu vyvolali nepokoje a protesty ľudí, o tom, či zásah polície proti demonštrantom bol či nebol na mieste, stále sa vedú spory. Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 Robert Kaliňák sľúbil, že bude jeho prioritou, aby kauza Gorila bola vyšetrená čím skôr. Vyšetrovanie kauzy ešte stále prebieha.

Vedúci vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš koncom roka 2016 odišiel z funkcie na vlastnú žiadosť. Gajdoša následne prijal aj prezident Kiska. Pri tejto príležitosti Gajdoš uviedol, že väčšie množstvo informácií zo spisu sa potvrdzuje. Gajdoš vyjadril presvedčenie, že vyšetrovanie kauzy brzdí špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, V kauze mal byť vypočutý aj Robert Fico, ktorý v spise vystupuje a podľa záznamu bol v byte na Vazovovej ulici. Premiér na otázky, či tam bol alebo nie, zásadne odmieta odpovedať. Vypovedať chcel aj bývalý príslušník SIS Peter Holúbek, ktorý záznam nahrával. Holúbek bol nakoniec zbavený mlčanlivosti a mohol tak vypovedať až v júli 2016. Holúbek po vypočutí sa médiam vyjadril, že to "bola fraška a polícia sa ho pýtala len na okrajové veci predaja nahrávky".

V októbri 2017 bol podaný návrh na vzatie do väzby Pavla Ruska, návrh schválil Okresný súd Bratislava II.. Rusko bol obvinený z vraždy v štádiu prípravy na základe svedectva Mikuláša Čermáka, návrh o vzatie do väzby podal šéf vyšetrovacieho tímu Gorila. Pavol Rusko už bol obivnený v kauze Gorila, v roku 2012 ho obvinili z trestného činu podvodu. Dá sa očakávať, že cez Pavla Ruska sa vyšetrovací tím Gorily môže dostať k zásadným informáciam o kazue,