Na splnenie sľubu sme čakali 1 rok 8 mesiacov 19 dní
Dátum vyslovenia
13.04.2016
zdroj: Programové vyhlásenie vlády SR na obdobie 2016-2020
Splnený
Predsedovia koaličných strán


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Vláda SR 2016-2020

Aplikácia systému e-Health

"Rezort zdravotníctva vykoná, pozn.) …plnú aplikáciu systému e-Health v roku 2017."

Aplikácia systému e-Health v praxi zatiaľ neprebehla, no minister zdravotníctva Drucker tvrdí, že spustenie prvej etapy systému by malo prebehnúť koncom roka 2017.

Podľa oficiálnej stránky elektronického zdravotníctva je základným poslaním e-Health: "prostredníctvom informačných a komunikačných technológií poskytnúť správne informácie v správny čas na správnom mieste vo všetkých etapách a procesoch starostlivosti o zdravie občanov, čo výrazne prispeje k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov. eHealth má zároveň priniesť výrazné finančné úspory, ktoré môžu byť využité v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti."

Projekt e-Health bol niekoľkokrát odkladaný. Systém elektronického zdravotníctva bol odsúhlasený ešte za prvej vlády Roberta Fica v roku 2008, pričom spustený mal byť v roku 2010. Spustenie systému však bolo odložené na rok 2013 a neskôr na január 2017 - doposiaľ však systém plne spustený nebol.

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš sa v tlačovej správe z 26. januára 2017 vyjadril o eHealth nasledovne: "Snahou NCZI, aj rezortu zdravotníctva je, aby bol celý systém elektronizácie zdravotníctva v plnej prevádzke, podľa aktuálne platnej legislatívy, od 01.01.2018."

Podobne sa k dátumu spustenia systému vyjadril v správe Denníka N aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker: "Do konca roku 2017 budeme mať centrálnu elektronickú dokumentáciu, elektronický systém pre preskripcie a zjednotené kľúčové registre." Podľa Denníka N Drucker považuje e-Health za IT projekt, ktorý stál veľa a je stále nedokončený. Doposiaľ stál projekt e-Health približne 47 miliónov eur.

Podľa Tomáša Szalaya, analytika Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, však projekt zlyhal na všetkých úrovniach. Chybou podľa neho je, že projekt mal príliš veľa nesplniteľných cieľov a od začiatku slúžil skôr ako prostriedok na prečerpanie peňazí z eurofondov, čo neskôr aj kontrolné úrady potvrdili, a nie ako prostriedok uľahčujúci komunikáciu medzi jednotlivými účastníkmi. Ďalším problémom je chýbajúca konzistentnosť manažmentu spôsobená striedaním sa vlád, takže projekt postráda akúsi zastrešujúcu autoritu, ktorá by brala projekt za svoj vlastný.

V prípade úspešného zavedenia by pre pacientov mal byť systém prínosný predovšetkým s cieľom zabezpečenia vyššej kvality liečby a taktiež ušetrenia finančných nákladov v zdravotníctve. Lekári by tak mali prehľad o všetkých prekonaných alebo aktuálnych ochoreniach, užívaných liekoch, laboratórnych výsledkoch, očkovaniach a podobne.

Minister zdravotníctva, neskôr aj šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš v júni 2017 potvrdili, že nie je reálne celoplošné spustenie systému E-health na začiatku 2018. "Pripojených by však určite malo byť 70 až 80 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, niektorí však termín nemusia z objektívnych príčin stihnúť".

Systém E-health je momentálne testovaný v niektorých zdravotníckych zariadeniach. K úplnému prechodu na elektronickú systém je potrebné zabezpečiť občianske preukazy s čipom, prechodné obdobie trvá až do roku 2021.

Pár dní pred plánovaným spustením lekári upozorňujú na niekoľko vážnych nedostatkov, žiadajú ministerstvo o riešenie vzniknutého problému: "...nemôže (ministerstvo, pozn.) ignorovať hlasy stoviek lekárov, ktorí upozorňujú na nebezpečenstvo hroziaceho chaosu pre ich nedostatočnú pripravenosť, čo sa dotkne priamo pacientov cez rýchlosť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podotýkame, že dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme, pričom pracovať v ňom majú od 1. januára 2018, teda cez sviatky", hovorí predseda Lekárkseho odborového združenia Peter Visolajský. Lekári žiadali odklad spustenia "ostrej prevádzky" systému, minister Drucker ale informoval, že posúvať termín určite nebude.

Od spustenia systému eHealth, alebo po premenovaní eZdravie, sa obávajú skoro všetky združenia lekárov. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár vyjadril obavy, že je nereálne očakávať, že na Slovensku budú od 1. januára zapojení všetci lekári do systému. Asociácia súkromných lekárov žiada, aby bola elektronizácia dobrovoľná. Jej prezident Marián Šóth upozornil, že väčšina lekárov ešte na potrebné doklady čaká. Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková upozornila na úlohu národného centra zdravotníckych informácií, ktoré podľa nej svoje povinnosti nevykonalo. Ambulantní lekári a nemocniční lekári sa spojili aj v petícii, v ktorej žiadajú dobrovoľnú vstup do elektronického systému. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva ale prechodné obdboie trvá až do roku 2022, a teda lekári sa nemaju ničoho obávať.

Od 1. januára bol systém e-Health spustený. V diskusnej relácii v decembri 2017 informoval minister Drucker, že od januára sa predpokladá pripojenie približne 16 000 ambulancií.