Sľub nebol splnený za 3 roky 7 mesiacov 11 dní
Dátum vyslovenia
25.07.2012
zdroj: Pravda
Nesplnený
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Jedna zdravotná poisťovňa

"Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR, v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP."

V roku 2012 Fico avizoval veľkú zmenu v oblasti zdravotníctva, ktorou malo byť vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Vládny pokus hovoril o troch najvhodnejších postupoch jej vytvorenia a projektom na vytvorenie poveril bývalú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. Zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného mal začať plynúť od roku 2014. Od návrhu vlády do dnešného dňa sa v tejto oblasti nič nezmenilo, na Slovensku máme aj naďalej systém viacerých poisťovní a preto môžeme ten sľub Fica zhodnotiť ako nesplnený.

Premiér Fico koncom júna 2012 pripustil, že štát bude musieť vyriešiť situáciu so súkromnými zdravotnými poisťovňami a ako vhodné riešenie videl vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. V tomto pláne pokračoval a poveril ministerku Zuzanu Zvolenskú vypracovaním rámcového návrhu na vytvorenie jednej poisťovne. Podľa Zvolenskej je základným dôvodom tohto konania vládne presvedčenie, že jedna zdravotná poisťovňa dokáže stabilizovať tok všetkých peňazí v zdravotníctve. "Všetky peniaze, ktoré do poisťovne prídu, sa vrátia k pacientovi vo forme kvalitnej zdravotnej starostlivosti," uviedla.

Svoj negatívny postoj k tomu kroku prezentovalo združenie, ktoré zastrešuje súkromné poisťovne.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nechcela komentovať vyjadrenia Fica a zdôraznila, že sa bude riadiť platnými zákonmi.

Súkromná poisťovňa Dôvera, ktorá patrí spomedzi súkromných medzi najväčšie prezentovala názor, že téma jednej poisťovne,s ktorou narábala vláda, nemala opodstatnenie a podporu odborníkov.

Druhá súkromná poisťovňa Union, ktorej hrozilo vyvlastnenie, zastávala názor, že viac poisťovní dopomáha pri zvyšovaní konkurenciu na trhu zdravotného poistenia a služieb.

Po rokovaní vlády v júli 2012 premiér Fico avizoval rozhodnutie vlády o vytvorení jednej zdravotnej poisťovne. Najlepším riešením pre vytvorenie takéhoto systému by podľa Fica bola dohoda o odkúpení: „Ja uprednostňujem model dohody s predstaviteľmi spoločností Dôvera a Union, či to je najreálnejší variant v tomto okamihu neviem povedať, rokovania začnú potom, ako pani ministerka predloží materiál do vlády,“ uviedol Fico. Ak by sa nepodaril tento model dohody za druhú variantu považoval dohodu o vyvlastnení za primeranú náhradu, ktorú označil za bežný inštitút.

Zároveň pripustil, že štát v tej dobe nemal peniaze na kúpu a preto by sa musel zbaviť niektorých aktív. Chcel ich predávať na burze, ale žiadne z nich nekonkretizoval. Tvrdil, že by sa nejednalo o privatizáciu ako za vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) či Vladimíra Mečiara (HZDS). „Chceme normálny predaj akcií, ak k tomu dôjde cez burzu, toto je cesta, kde nikto nemôže obviniť vládu z ničoho, pretože to je trh, ktorý v nejakom okamihu vygeneruje cenu,“ potvrdil.

 

Ficov kabinet sa už v minulej dobe snažil o obmedzenie tvorby zisku poisťovní, ale Ústavný súd SR poukázal, že to nie je správna cesta. Vytvorením jednej poisťovne by sa predbehlo takýmto problémom.

Jedným z dvoch akcionárov súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera je finančná skupina Penta, ktorá zaregistrovala schválenie zámeru pre vytvorenie jednej poisťovne, ale podotkla, že okrem informácií zverejnených v médiach nemá žiadne bližšie informácie. Hovorca skupiny Martin Danko povedal, že: „Naďalej platí, že v sektore verejného zdravotného poistenia chceme pôsobiť dlhodobo. Žiadne rokovania s predstaviteľmi vlády k uvedenému zámeru neprebehli."

Po kritike na tento vládny zámer vydalo ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke päť hlavných faktov pre vznik jednej zdravotnej poisťovne. Ministerstvo sa týmto krokom snažilo o vysvetlenie a obhájenie svojho konania. Zvolenská len potvrdila ambíciu vlády, keď vyhlásila, že ministerstvo sa bude snažiť vytvoriť systém jednej poisťovne k 1. januáru 2014

Ak sa nepodarí dospieť k dohode, vidíme cestu vyvlastnenia. Dávame si dôraz na formu dohody k 1. 1. 2014. V prípade, že táto dohoda nebude dovtedy uzavretá, následne by sme začali kroky ohľadne vyvlastnenia a rátame, že najneskôr do polroka 2014 bude tak či onak plne funkčný unitárny systém," uviedla. Prechod zo systému viacerých poisťovní na jednu podľa Zvolenskej nemal mať žiadny dopad na občanov.

V máji roku 2014, na Slovensku naďalej pôsobili súkromné poisťovne. Fico sa však nevzdával a vyhlásil, že tento projekt ešte nie je stratený. Ako uviedol:  „My najskôr musíme získať zdroje z prevodu štátnych aktív do súkromného sektoru, ktoré nepotrebujeme a tieto zdroje potom použijeme na realizáciu tohto významného projektu." Celý projekt bol zastavený pre chýbajúce peniaze, keďže ministerstvo financií chcelo na zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia použiť zdroje z predaja akcií spoločnosti Slovak Telekom, ktoré sa však ukázali ako dôležité prostriedky pri znižovaní dlhu.

V rozhovore pre Aktuálne.sk v 2015 Fico pripustil, že zo zavedením jednej zdravotnej poisťovne je koniec a ďalšiu snahu na pokračovaní tohto projektu prenechával budúcej vláde.

Sľub o vytvorení jednej zdravotnej poisťovne od roku 2014, prípadne od konca programového obdobia druhej vlády Fica je nesplnený.