Na čiastočné splnenie sľubu sme čakali 9 mesiacov 13 dní
Dátum vyslovenia
01.05.2017
zdroj: SMER-SD
Čiastočný
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatky

Premiér  Robert Fico na prvomájových oslavách prisľúbil, že minister Ján Richter predloží pred vládu a NR SR "...zvýšenie príplatkov za prácu v noci zo súčasných 20 percent z minimálnej mzdy na 50 percent, priemerný zamestnanec teda zarobí ročne o vyše 500 eur viac. Príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu by mali dosiahnuť 100 percent výšky minimálnej hodinovej mzdy. Stopercentný príplatok vo výške priemerného zárobku navrhneme za prácu počas štátneho sviatku."

Premiér začiatkom mája 2017 predstavil návrhy na zlepšenie postavenia a podmienok zamestnancov. Medzi návrhmi bolo aj navýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkend a cez sivatky.

Podobný návrh predložili aj poslanci za OĽaNO-NOVA v parlamente (v tomto roku trikrát), ale opoziční poslanci návrh nikdy neposunuli do druhého čítania. Po ukončení letnej vládnej krízy, koaliční partneri 28. septembra 2017 verejnosti predstavili nový sociálny balíček. Dôvodom týchto sľubovaných opatrení bolo to, aby aj pracujúci ľudia prfitovali z toho, že sa krajine darí ekonomicky.

Podľa súčasnej legislatívy nočná práca je vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou. Za prácu v tomto časovom intervale patrí zamestnancovi v zmysle § 123 ods. 1 Zákonníka práce okrem dosiahnutej mzdy aj mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu vo výške najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Nie je ešte známe, ako bude navýšenie vyzerať, návrh rozpočtu ale už s opatreniami zo septembrového sociálneho balíčka počíta. V návhru rozpočtu sa píše aj to, že zvýšenie príspevkov za nočnú prácu by malo platiť od mája 2018.

15. októbra 2017 v diskusnej relácii na TA3 povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, že sa momentálne vyjasňujú parametre a podmienky, ale pôvodný sľub vlády je realistický: "V rámci koalície dávame dokopy parametre. My hovoríme, aby príplatok bol 50 %, teda naša predstava je, aby to bola polovica minimálnej hodinovej mzdy. Bavíme sa o nejakých dvoch alebo troch eurách,".

Pri tvorbe rozpočtu verejnej správy na obdobie 2018-2020 počítal rezort financií aj s novými legislatívnymi opatreniami, ako je napríklad práve zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, alebo príplatky za víkendovú prácu, či prácu cez sviatok. Presný plán opatrení v dobe schválenia ešte nebol jasný, minister financií uisťoval verejnosť, že tieto opatrenia budú vykryté z rezervy 100 miliónov eur.

V januári 2018 sa rezort práce, poslanci za SMER-SD (ktorí novelu zákona predkladajú) a zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov dohodli na postupe pri zavedení príplatkov. Zvýšenie príplatkov za nočnú a za víkendovú prácu prebehne v dvoch etapách. Minister práce Ján Richter vysvetlil postup takto: "Budú dve časové pásma. Prvé z hľadiska účinnosti je 1. máj 2018 a druhé je od 1. mája 2019. Rozdelili sme to do dvoch častí. Prvou je všeobecná a druhou je riziková práca. (...) Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci pôjde príplatok hore na 30 % a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 % pri všeobecnej práci. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci. Od 1. mája tohto roka bude 35 %, a od 1. mája budúceho roka bude zvyšok na 50 % u rizikovej práce".

O výsledkoch rokovania ohľadom víkendovej práce a práce za sviatok Aktuality.sk ďalej informujú takto: "Po novom (...) od 1. mája tohto roka bude príplatok za prácu v sobotu 25 % a od budúceho roka bude na úrovni 50 %. (...) Zamestnanci budú mať vyšší príplatok za prácu v nedeľu. Zvyšovanie však bude tiež postupné. Od 1. mája tohto roka má byť vo výške 50 % a od 1. mája budúceho roka má byť vo výške 100 %. Po rokovaniach so sociálnymi partnermi sa nemení pôvodný návrh pri príplatku za sviatok, zvýšenie má teda predstavovať 100 % priemerného zárobku zamestnanca zo súčasnej úrovne 50 %."

Zamestnávatelia pritom budú mať možnosť uplatnenia si výnimky prostredníctvom derogačnej klauzuly. Na podmienkach a príplatkoch by sa tak mohli dohodnúť cez kolektívnu zmluvu, avšak príplatok bude musieť byť vo výške najmenej 25 % od 1. mája 2018 a 35 % od 1. mája 2019.

14. februára 2018 schválila NR SR svojim hlasovaním novelu Zákonníka práce, ktorou sa zavádzajú príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatok. Keďže však príplatok za nerizikovú prácu v noci má predstavovať len 40 % (a nie sľúbených 50 %, pri rizikovej práci je 50 % dodržaných) a príplatok za prácu v sobotu má byť od budúceho roka len do výšky 50 ˇ% (a nie sľubovaných 100 %), sľub hodnotíme ako čiastočne splnený. K zmenám oproti pôvodnému sľubu došlo po rokovaniach tripartity, kedy bol zachovaný iba 100 % príplatok za prácu počas sviatkov.