Sľub nebol splnený za 1 rok 6 mesiacov 28 dní
Dátum vyslovenia
25.04.2016
zdroj: Rozhovor pre Aktuality
Nesplnený
Andrej Danko


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Andrej Danko SNS

Nový zákon o politických stranách

"Urobím politicky všetko pre to, aby strany, ako je Kotlebova, nefungovali. Budem požadovať zmenu zákona o politických stranách."

O novele zákona o politických stranách hovorí predseda parlamentu a SNS Andrej Danko už od apríla minulého roka. SNS zatiaľ so žiadnou novelou tohto zákona neprišla, hoci ju pôvodne sľubovala predložiť v prvom polroku 2017. V najnovších svojich vyjadreniach z mája 2017 Danko avizoval predkladanie návrhu zákona o politických stranách do parlamentu až na jeseň. V tomto duchu sa vyjadril predseda parlamentu aj v prvej relácii O 5 minút 12 v sezóne 2017/2018.

Podstatou spomínanej novely zákona mala byť napríklad úprava minimálneho počtu členov politických strán, či transparentné dokladovanie využívania financií. Či tieto úpravy môžu byť efektívnym riešením aj  v otázke existencia strany akou je ĽSNS, nie je jasné.

O pôvodnom nápade zakotviť do novely napríklad súlad ideológie a činnosti členov strán s listinou práv a slobôd predseda parlamentu od apríla 2016 nehovoril. 

Novela zákona o politických stranách však už v parlamente od posledných volieb bola, a to v máji 2016, kedy ju v pléne predložil opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Jeho návrh spočíval najmä v zákaze politickým stranám ozbrojovať sa, vytvárať ozbrojené zložky, používať financie od štátu na podporu takýchto zložiek alebo podobných útvarov a skupín.

Keď prešla prvým čítaním, Andrej Danko novelu vyslovene pochválil slovami o skvalitnení demokracie. Klub SNS vtedy hlasoval jednohlasne za novelu.O niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 2016, novela v ďalších čítaniach už v parlamente neprešla. Členovia SNS sa hlasovania buď zdržali, alebo hlasovali proti (ako aj sám Andrej Danko).

Čo sa týka postoja Andreja Danka k strane Mariana Kotlebu, po parlamentných voľbách sa najskôr nevyjadril úplne jednoznačne k nehlasovaniu za legislatívne návrhy ĽSNS, napríklad v rozhovore pre web televízie Markíza na otázku, či bude hlasovať aj za ich návrhy odpovedal, že každý poslanec hlasuje podľa slobodnej vôle, svedomia, presvedčenia a ešte nevie, aké návrhy budú prichádzať.

Neskôr svoje vyjadrenie spresnil: “Je potrebné mať vyhranený postoj a poukázať na to, že odmietame spoluprácu s ľuďmi, ktorí inklinujú k prejavom intolerancie a popieraniu holokaustu.” Podľa Danka “aj tých 200.000 hlasov, ktoré dostal Marian Kotleba vo voľbách, je pre mňa poučením, že sú to hlasy ľudí, ktorí majú pocit, že im nikto nepomôže a že ich nikto nechce počúvať.”

Andrej Danko sa v poslednom čase vyjadruje čoraz kritickejšie nielen na adresu Kotlebovej strany, ale stále ostrejšie kritizuje spôsob a organizáciu strán ako je SaS a OĽaNO.

V júni 2017 SNS nakoniec predstavila víziu zmeny zákona o politických stranách. Chcú sa dohodnúť na podpore aj s ostatnými koaličnými stranami, znenie chystajú pripraviť cez leto. Strany by chceli rozdeliť na regionálne a celoštátne, kým parlamentnými by sa mohli stať len celoštátne. K tomu ale by strany potrebovali mať istý minimálny počet členov a mať isté stanovené regionálne štruktúry. Smer a Most-Híd sa ešte nevyjadrili o tom, či s predstavami SNS súhlasia, isté je ale, že tieto strany by nemali problém s povinnosťou mať minimálne (stanovený) počet členov. Opozícia s návrhom nesúhlasí, Boris Kollár aj Ľubomír Galko (SaS) potvrdili, že by takúto zmenu napadli na Ústavnom súde.

Andrej Danko bol hosťom relácie O 5 minút 12 3. septembra 2017. Moderátor sa ho pýtal na podľa jeho názoru potrebné zmeny alebo doplnenia ústavy, podľa Danka by bola potrebná zmena zákona o politických stranách, podľa jeho slov bude táto novela najdôležitejšou témou parlamentu počas jesenných mesiacov.

SNS avizovala plán predstaviť novelu zákon na poslednú schôdzu paralemntu v tomto roku, na novembrovú schôdzu. Pogram rokovacích dní je už verejný a prerokovanie tohto návrhu nie je napanované. Koalíční poslanci tvrdili, že s návrhom súhlasia, len ešte potrebujú doladiť všeky detaily. Podľa dostupných informácií sa momentálne najviac rieši ústavnosť niektorých navrhovaných opatrení.

Novela zákona o politických stranách nebude predložený Národnej rade SR v roku 2017. Sľub predsedu parlamentu je tak nesplnený.