Sľub nebol splnený za 3 roky 10 mesiacov 27 dní
Dátum vyslovenia
08.04.2012
zdroj: Rozhovor pre TASR
Nesplnený
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Národný futbalový štadión do roku 2016

"Napriek tomu, v akom sme finančnom marazme, ja verím, že za tejto vlády (obdobie 2012-2016, pozn.) budeme spoločne otvárať národný futbalový štadión."

Robert Fico sa na tému futbalového štadióna vyjadril krátko po vzniku novej vlády, 8. apríla 2012. Verejnosti predstavil ideu futbalového štadónu na Bratislavskom Tehelnom poli, za reálne považoval otvorenie štadiónu už v roku 2016. Za vládne obdobie 2012 - 2016 bol do Programového vyhlásenia vlády (str. 48, .pdf) zahrnutý aj bod, v ktorom sa spomína, že vláda "...bude participovať na projekte a viaczdrojovom financovaní výstavby Národného futbalového štadióna v Bratislave". Futbalový štadión dostavený nebol, preto je snaha podpory výstavby zahrnutá aj do programového vyhlásenia vlády na volebné obdobie 2016 - 2020: "...(vláda, pozn.) účelne podporí výstavbu Národného futbalového štadióna, ktorého súčasťou bude Národné centrum športu." Sľub je nesplnený.

V súčasnosti sa počíta s dátumom dokončenia a skolaudácie najneskôr do roku 2018. Štadión má stáť na Bratislavskom Tehelnom poli, na mieste starého štadiónu Slovan. Základný kameň výstavby bol slávnostne položený 1. septembra 2016. Nový štadión stavia spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o., ktorá má podľa zmluvy s investorom výstavby - spoločnosťou NFŠ a. s., postaviť štadión v priebehu 76 týždňov za 49,81 milióna eur bez DPH. Akcionárom spoločnosti NFŠ je ŠK Slovan Bratislava futbal a. s., ktorej predsedom predstavenstva je Ivan Kmotrík. Kmotrík už zo začiatku vystupoval v ságe Národného futbalového štadiónu, v roku 2010 povedal dokonca, že od štátu nebude chcieť žiadnu podporu na výstavbu štadiónu. Druhá vláda Fica nakoniec schválila na podporu výstavby štadiónu 27,2 mil. eur (40 % predpokladanej ceny). Zbúranie starého štadiónu začali v roku 2013, s tým pritom prišli ďalšie finančné problémy. V 2015 vláda už hovorila o celkovej sume štadiónu vo výške 68 miliónov eur. V máji 2016 sa suma ešte navýšila, a to na 75 miliónov eur, z toho 27,2 milióna eur je nenávratná dotácia. Keď ho dostavia, Kmotrík môže štadión predať vláde a doplatí sa mu zvyšok. Štát pritom do projektu vstúpi iba vtedy, ak vlastník NFŠ uskutoční výstavbu štadióna a súvisiacej infraštruktúry a splní ďalšie dohodnuté pravidlá.

Nový futbalový štadión bude mať kapacitu 22-tisíc miest a kategóriu 4 podľa smernice Európskej futbalovej únie (UEFA).

 

Keďže Národný futbalový štadión má byť podľa plánov dokončený až do konca roku 2018, tento sľub z roku 2012 hodnotíme ako nesplnený.