Na splnenie sľubu sme čakali 8 mesiacov 22 dní
Dátum vyslovenia
19.04.2017
zdroj: Rozhovor Denníka N
Splnený
Miroslav Beblavý


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Miroslav Beblavý

Vznik novej politickej strany

"My dnes oznamujeme, že sedem poslancov plus ďalší podporovatelia sú ochotní ísť do toho. Nejdeme do toho marketingovo. Neohlasujeme logo, názov, neuvidíte bilbordovú kampaň. Naopak, nechali sme si až rok na to, kým chceme stranu zaregistrovať. To poskytuje veľký priestor dohodnúť sa so všetkými ľuďmi, s ktorými sa chceme spojiť. "

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý je v súčasnosti nezaradený, spolu s odídencom zo strany SaS Jozefom Mihálom, spoločne prvýkrát predstavili úmysel založiť stranu vo “výzve" siedmich nezaradených poslancov Národnej rady a ďalších podporovateľov vzniku novej politickej strany.” Urobili tak nečakane, keďže ešte začiatkom roka 2017 Beblavý ohlásil podporu združeniu Progresívne Slovensko.

Ako uviedol v rozhovore v rovnaký deň uverejnenia výzvy, na registráciu strany si nechali až rok, preto zatiaľ neohlasujú logo, názov, ani nespúšťajú bilbordovú kampaň. Na splnenie sľubu tak majú čas do 19.4.2018, presne rok od ohlásenia úmyslu založiť stranu.

12. septembra 2017 predstavil Miroslav Beblavý chystanú politickú stranu pod názvom Spolu - Občianska demokracia, Beblavý charakterizoval novovznikajúci subjekt takto: "Sme politická strana, ktorá sa hlási k demokracii, ľudským právam, Európskej únii a trhovej ekonomike so silným sociálnym rozmerom,". So zberom podpisov potrebných k založeniu strany sa plánuje začať symbolicky, 17. novembra.

17. novembra 2017 sa konala tlačová konferencia, po ktorej sa začal zber podpisov potrebných k zaregistrovaniu strany na ministerstve vnútra. Zakladatelia nepovedali, dokedy by chceli mať podpisy pozbierané.

Predstavitelia vznikajúcej strany už 11. decembra informovali o tom, že vyzbierali približne 17  tisíc podpisov: "14 433 podpisov vyzbierali regionálni predstavitelia SPOLU, 2016 nahlásili blízki sympatizanti, ktorí zbierali individuálne vo svojom okolí a 574 podpisov prišlo poštou od ľudí. Dá sa očakávať, že konečný počet bude ešte oveľa vyšší po zarátaní podpisov občanov, ktorí si hárky stiahli z webovej stránky SPOLU. (...) Hárky zaevidujeme, skontrolujeme a odnesieme ich na ministerstvo vnútra začiatkom januára."

 

Beblavý a jeho strana SPOLU odovzdali podpisy a požiadali o registráciu na Ministerstve vnútra SR 11. januára 2018.