Na splnenie sľubu sme čakali 6 mesiacov 20 dní
Dátum vyslovenia
23.04.2017
zdroj: Rozhovor Denník N
Splnený
Ivan Štefunko


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Ivan Štefunko

Politická strana na základoch Progresívneho Slovenska

"Dokončíme program, niekedy na jeseň budeme mať programovú konferenciu s množstvom ľudí, a ak tá dopadne dobre (ja som presvedčený, že áno), tak hneď potom začneme dávať dokopy stranu."

Podnikateľ a investor Ivan Štefunko založil občianske združenie Progresívne Slovensko v septembri 2016. Od samého začiatku projektu sa netajil tým, že má politické ambície. Think-tank sa odvtedy rozrástol, zorganizoval po Slovensku sériu odborných prednášok a na začiatku roka 2017 ohlásil spoločný projekt s nezávislým poslancom Miroslavom Beblavým pod názvom Big Idea Slovakia. Po tom, čo Beblavý spolu s Jozefom Mihálom spoločne ohlásili úmysel založiť novú stranu, sa Štefunko v rozhovore pre Denník N vyjadril, že ho niektoré Beblavého slová zamrzeli a že sa na základe Progresívneho Slovenska mala vyvinúť strana až po tom, ako budú cítiť záujem.

Ten sme si overovali do polovice apríla, keď sa skončili naše verejné debaty; ešte nás čaká jedna posledná v Bruseli s veľkou komunitou Slovákov, ktorí tam pracujú. Vždy sme komunikovali, že to urobíme takto,” obhajoval postupnosť krokov združenia Štefunko. Na otázku, kedy strana vznikne, sľúbil, že hneď po programovej konferencii na jeseň, pokiaľ bude úspešná. Po úspešnej programovej konferencii tak môžeme očakávať kroky k založeniu nového politického subjektu.

Občianske združenie Progresívne Slovensko v máji 2017 oznámilo, že začne so zberom podpisov potrebných k zaregistrovaniu strany. Avizovalo, že chcú byť skôr politickým hnutím, než politickou stranou.

Na tlačovej konferencii 31. augusta 2017 oznámil Ivan Štefunko, že Progresívnemu Slovensku sa podarilo pozbierať desaťtisíc podpisov, koľko je práve potrebných k založeniu novej  politickej strany. Podpisy plánujú odovzdať koncom septembra, zber podpisov potrvá až dovtedy.

18. septembra 2017 sa konala ideová konferencia Progresívneho Slovenska, s hosťami ako napr. Guy Verhofstadt. Iveta Radičová alebo Martin Bútora. Ako z popisu akcie vyplýva, pôjde o diskusie o budúcnosti Slovenska z rôznych uhlov pohľadu, na základe predbežnej verize dokumentu "v ktorom hnutie Progresívne Slovensko predstaví svoju politickú víziu a svoje priority".

13. novembra 2017 odovzdali predstavitelia Progresívneho Slovenska podpisy potrebné k zaevidovaniu politického subjektu. Potrebných je aspoň desaťtisíc, odovzdali približne 13-tisíc. Progresívne Slovensko chce byť politickým hnutím a alternatívou voči Smeru, pretože podľa nich je Smer potrebné vymeniť. Hnutie plánuje 20. januára snem, na ktorom si zvolia orgány, doplnia víziu na rozvoj Slovenska a spustia naplno svoju politickú prácu.