Sľub nebol splnený za 1 mesiac 1 deň
Dátum vyslovenia
04.05.2017
zdroj: SNS
Nesplnený
Andrej Danko


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Andrej Danko SNS

Trinásty plat pre každého

"Zavedenie 13. a 14. platu treba chápať, ako systémovú dávku, ktorá bude zahŕňať odmeny. Mala by byť systémovo zavedená v polovici júna alebo na konci decembra."

SNS začala hovoriť o povinnom trinástom plate v marci 2017. Ide o víziu strany, ako zlepšiť sociálno-ekonomické postavenie ľudí. Aby návrh mohol byť realizovateľnú, musí sa na ňom dohodnúť aj koaličná rada. Fico myšlienku povinného trinásteho platu (a trinásteho dôchodku) podporil. Začiatkom mája predstavili aj ostatné koaličné strany isté chystané opatrenia, ktoré majú zvyšovať životnú úroveň pracujúcich, tzv. ekonomický balíček.

14. mája sa objavila správa na stránke SNS o snahe zaviesť trináste a štrnáste platy už od polky júna prípadne septembra:

"Zavedenie 13. a 14. platu treba chápať, ako systémovú dávku, ktorá bude zahŕňať odmeny. Mala by byť systémovo zavedená v polovici júna alebo na konci decembra. Samozrejme témou na odbornú diskusiu bude aj oslobodenie daní na odvodoch, pri vyplácaní takýchto odmien. Musíme mať nejaký cieľ a mechanizmy, aby sa vzťah zamestnanca a zamestnávateľa prehlboval. Ak sa darí firmám musia to pocítiť aj zamestnanci, tak ako v iných krajinách, kde si vážia zamestnancov,"

Začiatkom júna sa jeho názor zmenil a už hovoril o trinástom a štrnástom plate len ako o politickej vízie, ktorú bude chcieť presadiť v nasledujúcom volebnom období: "Chcem sa uchádzať o mandát v roku 2020 a dopĺňať svoju víziu. Nikto nechce valcovať podnikateľský sektor".
 

Koncom septembra 2017 sa koaličné strany dohodli na predstavení nových sociálnych opatrení, medzi inými aj na zavedení dobrovoľného trinásteho a štrnásteho platu. Andrej Danko na tlačovej konferencii povedal, že trináste platy by mohli byť zamestnancom vyplatené už v júni budúceho roka.

Sľub presadenia aspoň trinásteho platu do decembra 2017 hodnotíme ako nesplnený.