Na splnenie sľubu sme čakali 8 mesiacov 18 dní
Dátum vyslovenia
13.04.2016
zdroj: Programové vyhlásenie vlády na obdobie 2016-2020
Splnený
Predsedovia koaličných strán


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Vláda SR 2016-2020

Kultúrne podujatia v rámci predsedníctva Slovenska v Rade EÚ

Počas predsedníctva SR v Rade Európskej únie trvajúceho od začiatku júla do konca decembra 2016 bolo skutočne naplánovaných i uskutočnených množstvo kultúrnych akcií a podujatí, a to nielen na Slovensku, ale i vo všetkých krajinách, kde má SR zastúpenie. Oficiálny dokument (.pdf) s kompletným kultúrnym programom je zverejnený na webstránke slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Uskutočnilo sa niekoľko kultúrnych podujatí ako na Slovensku, tak aj v zahraničí, ide preto o splnený sľub.

Ako sa ďalej uvádza na stránke predsedníctva, kultúrny program sprevádzali hudobné, tanečné, divadelné, výstavné, filmové a dizajnérske projekty. Samotný začiatok a prevzatie predsedníctva od Holandska v piatok 1. júla 2016 sprevádzalo niekoľko kultúrnych podujatí. Od 21:30 sa na hradných múroch Bratislavského hradu premietala svetelná projekcia obsahujúca holandské a slovenské prírodné prírodné scenérie, historické pamiatky, tradície či šport. V novej budove SND sa pre pozvaných hostí (slovenskí politickí predstavitelia, poslanci NR SR, komisári EK a mnohí iní) uskutočnil Slávnostný koncert hudobníkov zo všetkých 28 krajín. O deň neskôr sa pre verejnosť konal pred novou budovou SND otvárací koncert Viva Europa! v sprievode symfonického orchestra. Tento koncert zároveň otváral 12. ročník medzinárodného hudobného festivalu Viva Musica!. Jedným z otváracích koncertov slovenského predsedníctva bol i koncert Slovenskej filharmónie, ktorý sa uskutočnil v Bruseli 7. júla 2016.

Medzi iné z viacerých mnohých kultúrnych akcií patrila napríklad i putovná výstava slovenského dizajnu DialógySK, ktorá bola otvorená v Berlíne a uvedená i v Madride, Londýne, Viedni, Varšave a Aténach. Ďalšími významnými kultúrnym projektami boli i putovné výstavy Flowers for Slovakia či Magical Slovakia. Koncerty slovenských umelcov počas predsedníctva sa konali napríklad v Nemecku, Rakúsku, Grécku, ale aj na Ukrajine či Luxembursku. Súčasný slovenský tanec a divadlo sa predstavili na festivale Slov:motion v Bruseli. Predsedníctvo sprevádzali aj premietania slovenských filmov a informačné výstavy o Slovensku.

Koniec predsedníctva SR v Rade EÚ sprevádzalo Slávnostné podujatie, ktoré sa konalo 15. decembra 2016 v Moskve. Ako o tomto podujatí informovalo Ministerstvo zahraničných vecí SR, kultúrnu časť vyplnilo slovenské koncertné Duo Cordefiato a tiež vernisáž slovenského umelca Miroslava Potomu.