Sľub nebol splnený za 5 dní
Dátum vyslovenia
07.03.2016
zdroj: Aktualne.SK
Nesplnený
Béla Bugár


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Béla Bugár Most-Híd

Nie na rokovanie so SMER-SD

"Našou prioritou je rokovať o stabilnej pravicovej vláde. Na rokovania so Smerom nepôjdeme."

Voľby do NR SR sa konali 5. marca 2016 a výsledky volieb implikovali pomerne zložitý proces zostavenia vlády. Smer-SD už nemohla vytvoriť jednofarebnú vládu (získala 28,3 %), pritom ostatné parlamentné strany mali spočiatku odmietavý postoj k vláde so Smerom.

Strana SaS aj OĽaNO-NOVA takú spoluprácu odmietali niekoľkokrát. Predseda strany Sieť, Radoslav Procházka dával počas kampane nejednoznačné signály, po zverejnení výsledkov volieb však povedal, že na rokovaniach so Smerom sa nezúčastní. V úplnom protiklade s jeho vyjadrením stáli uniknuté fotky a informácie o tom, že deň po voľbách sa stretol s podpredsedom Smeru, Robertom Kaliňákom. Neskôr sa rokovaní napriek predošlým vyhláseniam a sľubom sa zúčastnil.

Predseda strany Most-Híd sa snažil vyhnúť otázkam o možnosti vstupu do koalície so Smerom počas celej kampane. Nikdy však nevyvrátil slová svojho vtedajšieho podpredsedu, Zsolta Simona, kto v rozhovore pre .týždeň povedal, že strana Most nepôjde so Smerom do vlády. Po zverejnení výsledkov volieb nakoniec aj Bugár vyhlásil, že rokovaní so Smerom sa strana nezúčastní. Po tom, ako predseda strany SNS Danko oznámil, že SNS bude rokovať len so stranou oficiálne poverenou zostavením vlády, čiže so Smerom, zvolal Bugár rokovanie predsedníctva strany Most-Híd aby prediskutovali ďalší postup. Po rokovaní vyhlásil, že ak dostanú pozvanie na rokovanie od Smeru, zúčastnia sa ho. Stalo sa tak 12. marca 2016, sedem dní po voľbách. 13. marca Bugár už absolvoval rokovanie s Ficom, o rozdelení postov a ministerstiev hovorili strany už 16. marca. Vstup Mostu do koalície odsúhlasila aj republiková rada strany, Zsolt Simon zo strany vystúpil, ale mandát poslanca si ponechal. Koaličnú dohodu strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali 22. marca 2016.

Sľub strana Most-Híd nedodržala.

Sľub predsedu Bugára je nesplnený, ani nie týždeň po vyslovení už so stranou Smer rokoval.