Na splnenie sľubu sme čakali 3 mesiace 12 dní
Dátum vyslovenia
21.06.2017
zdroj: Aktuality.SK
Splnený
Martin Klus


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Martin Klus SaS

Kandidatúra na post župana BBSK

"My s pánom Mičevom sme obaja zopakovali, že to máme v pláne, a že ten z nás, kto bude mať najväčšie šance na úspech (vyhrať voľby predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, pozn.), by mal byť nejakým spôsobom vybraný. (...) Najneskôr v prvý októbrový týždeň musí byť niekto z nás vybraný."

Voľby do VÚC sa majú konať 4. novembra 2017, po zmene volebného zákona, ktorý bol predložený koalíciou, budú tieto voľby len jednokolové. Zákon priniesli do parlamentu koaliční poslanci začiatkom roku 2017, ich hlavným argumentom za zrušenie druhého kola volieb bol spravidla nižšia účasť v druhom kole a úspora finančných prostriedkov. Zákon bol schválený vo februári, avšak prezident zákon vetoval a vrátil poslancom na prepracovanie. V marci 2017 poslanci prelomili prezidentovo veto a zákon znovu schválili, v pôvodnom znení. Zmeny sa týkajú aj volieb do VÚC, ktoré sa konajú v roku 2017.

Práve kvôli zrušeniu druhého kola vnímajú kandidáti na županov dôležitosť istej predvolebnej spolupráce a dohody. Najviac sa hovorí o Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde sa o post uchádzalo pôvodne až sedemnásť kandidátov. Najväčšiu podporu mali súčasný župan Marian Kotleba, podnikateľ Ján Lunter, Martin Klus a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Menej známymi kandidátmi sú Milan Urbáni, Ivan Saktor, Martin Juhaniak a Igor Kašper. Z prieskumu agentúry Focus, ktorý bol zverejnený v júni 2017 a pripravený na objednávku Luntera vyplýva, že najväčšiu podporu má Marian Kotleba (25,9 %). Ako druhý sa v prieskume umiestnil práve Ján Lunter (20 %), za ním nasleduje Klus (16,2 %) a potom Mičev (12,9 %).

Títo traja najsilnejší oponenti súčasného predsedu už v máji avizovali, že ich prvotným cieľom je poraziť Kotlebu a preto sú ochotní aj odstúpiť od kandidatúry. Najjednoznačnejšie sa o tom vyjadril Mičev, ktorý zároveň pripravil memorandum o spoločnom postupe pre vyzývateľov Kotlebu. Mičev chcel memorandum podpísať spolu s ostatnými kandidátmi 20. mája 2017.

Po zverejnení výsledkov prieskumu Klus a Mičev jednoznačne potvrdili, že na jeseň sa k nejakej dohode musí dôjsť medzi kandidátmi. Klus odhaduje, že k dohode musí dôjsť najneskôr do začiatku októbra, keďže voľby sa konajú v novembri. 3. októbra 2017 Martin Klus informoval verejnosť, že sa vzdá kandidatúry na post predsedu BBSK, výsledky prieskumov verejnej mienky, na základe ktorých mal odstúpiť, verejnosti neukázal.

 

Sľub je splnený.