Sľub nebol splnený za 1 rok 11 dní
Dátum vyslovenia
20.12.2016
zdroj: SME
Nesplnený
Andrej Danko


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Andrej Danko SNS

Zákaz buriek zmenou zákona

"Tak, ako sme zdvihli hranicu registrácie cirkví, budeme otvárať otázku nosenia burky na verejných priestranstvách. Na budúci rok (2017, pozn.) prídeme s návrhom zákona. Bude kompatibilný s tým, čo sa debatovalo vo Švajčiarsku a čo hovoria Nemci. A to všetko z hľadiska bezpečnosti."

Andrej Danko prišiel opätovne s nápadom zákonom zakázať nosenie buriek na verejných priestranstvách. Navrhované opatrenie prezentoval ako spôsob identifikovať radikálne prejavy islamu a takto bojovať voči islamskému terorizmu.

Andrej Danko prezentoval takýto nápad už v roku 2011. Hovorkyňa strany SNS sa vyjadrila k zákazu nosenia buriek nasledovne: "Mali by sme sa poučiť od krajín, ako je Francúzsko a Nemecko, musíme prestať byť absolútne otvorení a tolerantní. To neznamená, že nemáme rešpektovať iné náboženstvo. Ale ak v islamskom svete musíme rešpektovať ich pravidlá, tak musíme vedieť povedať vyznávačom radikálneho islamu, že burka sa v Európe nosiť nebude. Musíme začať väčší dialóg, a to aj cirkevní predstavitelia". (zdroj: Pravda)

Islamská nadácia na Slovensku vyjadrila prekvapenie nad návrhom Andreja Danka: "Pán Danko v minulosti presadzoval zákaz minaretov a tie na Slovensku taktiež nie sú. Veľmi by nás však zaujímalo, ako mohol predseda SNS dospieť k predstave, že obmedzovať ženy vo výbere oblečenia nejako pomôže v boji proti terorizmu. Problematika terorizmu je vážna téma, pri ktorej môže ísť o ľudské životy, a nemožno ju brať takýmto spôsobom na ľahkú váhu,“.

Koaličné strany sa k návrhu veľmi nevyjadrili, maximálne pripustili, že by sa dalo o tom rokovať.

V Európe existuje niekoľko krajín, kde zákaz buriek v nejakej forme platí. Je tomu tak vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a od mája aj v Rakúsku.

V októbri 2017 vydala SNS tlačovú správu, v ktorej avizuje prípravu zákona o zákaze zakrývania tváre na verejnosti. Denník N požiadal o vyjadrenie podpredsedu strany Antona Hrnka a pýtal sa aj na to, či by sa mali tieto úpravy dotknúť aj moslimské burky. Podľa Hrnka: "Ide nám vo všeobecnosti o reguláciu zahaľovania tváre z bezpečnostných dôvodov. Spadajú do toho napríklad šatky, ktoré nosia demonštranti, ale samozrejme aj veci, na ktoré sa pýtate,". V správe strana opisuje zakrývanie tváre za bezpečnostný problém: "Úplné, alebo čiastočné zahaľovanie tváre rôznymi spôsobmi a ochrannými pomôckami totiž znemožňuje nielen priamu, ale aj elektronickú identifikáciu návštevníkov na kontrolných stanovištiach rozličných športových a kultúrnych podujatí, cestujúcich v hromadnej doprave, či klientov v bankách, nákupných centrách a obchodoch, na ktoré kriminálne živly, ale aj teroristi často orientujú svoju pozornosť"

Novela by tak zakazovala zakrývanie tváre na verejnosti, výnimku by trvorili osoby so zdravotnými problémami alebo osoby, ktoré potrebujú zakryť tvár z dôvodu dodržania pracovných bezpečnostných predpisov. "Slovenská národná strana preto považuje za potrebné presadiť aj do našej legislatívy zavedenie primeranej regulácie, ktorá jednoznačne zadefinuje, že osoby pohybujúce sa vo verejnom priestore si budú musieť ponechať nezakryté a rozpoznateľné črty tváre od brady až po vlasy tak, aby v prípade potreby bola možná ich bezproblémová a pohotová identifikácia."

 

Do konca roka 2017 nebol do parlamentu predložený návrh, ktorý by upravoval nosenie burky na verejnom priestranstve. Sľub sme preto vyhodnotili ako nesplnený.