Dátum vyslovenia
04.10.2017
zdroj: Rozhovor pre Trend
Aktívny
Andrej Kiska


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Andrej Kiska

Zverejnenie zmluvy Kisku s KTAG

"Táto zmluva doposiaľ zverejnená nebola. A keď daňová kontrola všetko ukončí, myslím si, že by sme ju mali ukázať," povedal Andrej Kiska o svojej zmluve so spoločnosťou KTAG, ktorá sa vzťahovala na jeho predvolebnú kampaň. 

Počas volebnej kampane pred Kiskovým prvým zvolením si jeho firma KTAG (Kiska Travel Agency) zapísala náklady na kampaň do svojich daňových nákladov. Neskoršia kontrola zistila, že neoprávnene. Táto skutočnosť bola však zverejnená až v septembri 2017 na základe anonymného podnetu. Samotný Kiska označil únik týchto informácií za kampaň na jeho diskreditáciu, premiér Fico či minister Kaliňák zas tvrdia, že Kiska (alebo minimálne jeho firma) sa dopustil daňového podvodu.
 

Prezident Andrej Kiska vlastní firmu KTAG s bratom Jaroslavom, niekdajšia cestovná agentúra dnes podniká najmä v prenájme a správe Business Centra Poprad na Karpatskej 15, ktoré vlastní. V roku 2015 túto firmu vyšetrovala finančná správa aj polícia. Firma musela doplatiť 27-tisíc eur, pretože do nákladov si neoprávnene započítala výdavky na Kiskovu volebnú kampaň. Firma platila Andrejovi Kiskovi tlač letákov, lepenie plagátov alebo poradenstvo a marketing v čase, kým sa nezačala oficiálna prezidentská kampaň.

Ešte v roku 2014 prebehla vo firme kontrola na daň z príjmu a KTAG doplatila daň z príjmu 27 000 eur a penále 2700 eur.

V rozhovore 4. októbra prezident Kiska prisľúbil, že keď prebehne súčasná kontrola, mohol by zverejniť svoju zmluvu s KTAG.