Sľub čaká na vyhodnotenie administrátorom
Dátum vyslovenia
18.10.2017
zdroj: SME.sk
Čaká sa


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Ministerstvo vnútra SR

Vyriešenie problému s e-občianskymi preukazmi

"(Ministerstvo vnútra SR, pozn.) oznámilo, že do piatich týždňov začnú s výmenou digitálnych kľúčov na občianskych. Nové kľúče budú podľa Národného bezpečnostného úradu používať lepšiu technológiu..."

Začiatkom roka 2017 vedci z Masarykovej univerzity v Brne objavili vážne problémy v aktuálne používaných šifrovacích postupoch, ktoré sa používajú aj napríklad pri elektronických podpisoch a šifrovaní elektronických občianskych preukazov využívaných vo svete. Ministerstvo vnútra SR, ktoré elektronické občianske preukazy vydáva, malo vedieť o týchto problémoch už viac ako tri mesiace. Výskumníci ich zistenia komunikovali smerom k výrobcom čipov používaných v preukazoch, správa o danom problému došla na ministerstvo v júni tohto roku.

Slovenské ministerstvo vnútra problém považovalo skôr za hypotetickú a občanov a vlastníkov elektronických podpisov neinformoval. "Nechceli sme občanov znepokojovať hypotetickými hrozbami", odznelo na tlačovej konferencii ministerstva vnútra. V Estónsku, kde sa zraniteľné čipy tiež používajú, občania boli varovaní a dočasne bolo zastavené aj vydávanie kariet.

18. októbra 2017 ministerstvo informovalo, že s výmenou bezpečnostných kľúčov v elektronických preukazoch začne do piatich týždňov. Aby sa predišlo zneužitiu podpisov, občania môžu požiadať o jeho zneplatnenie. Výmena kľúčov by mala prebiehať elektronicky, bez nutnosti návštevy úradov.

23. októbra 2017 ministerstvo stoplo vydávanie elektronických podpisových certifikátov dočasne, odhadom na päť-sedem týždňov. Medzitým budú pozastavené aj všetky elektronické služby, pri ktorých je nevyhnutný elektronický podpis. Úrady tak nebudú akceptovať dokumenty podpísané elektronickým podpisom ktoré sú spojené s čipom z občianskych preukazov. Komerčne dostupné elektronické podpisy budú naďalej akceptované.