Sľub nebol splnený za 24 dní
Dátum vyslovenia
25.02.2017
zdroj: Sobotné dialógy 25. február 2017
Nesplnený
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico

Ak bude vznesené obvinenie proti Bašternákovi, Fico sa odsťahuje z komplexu Bonaparte

"Akonáhle bude vznesené obvinenie, pochopím, že tam (v komplexe Bonaparte, pozn.) jednoducho nemôžem zostať."

Robert Fico sa do Bašternákovho komplexu Bonaparte nasťahoval v roku 2012. Už vtedy sa o tomto bývaní vyjadroval ako o “dočasnom riešení”. 25. februára 2017, teda takmer rok po prevalení kauzy Bašternák a jej eskalácii v médiách, Fico v Sobotných dialógicg  pripustil, že sa z komplexu odsťahuje hneď ako bude voči podnikateľovi vznesené obvinenie. To sa stalo o mesiac neskôr, 21. marca 2017. Premiér Fico v komplexe ešte stále býva a nie sú známe ani informácie, že by začal s hľadaním alternatívneho bývania.. Sľub hodnotíme ako nesplnený.

Akonáhle bude vznesené obvinenie, pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať. V tomto prípade to bude pre mňa neudržateľné," znelo presné vyjadrenie Roberta Fica v relácii Sobotné dialógy 25. februára 2017.

Obvinenie voči Bašternákovi polícia vzniesla 21. marca 2017. Ako prvé o tom informovali webnoviny.sk. Informáciu potvrdil aj hovorca policajného prezídia Martin Wäldl: „Dňa 17.marca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie osobe L. B. za zločin neodvedenia dane a poistného.

Podľa obvinenia si Bašternák ako konateľ spoločnosti BL-202 ešte v roku 2012 neodôvodnene uplatnil nárok tzv. vratky DPH vo výške takmer dvoch miliónov eur. Jeho firma ich chcela vrátiť za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11 miliónov eur v bratislavskom komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len približne 1,5 milióna eur. “Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH  vo výške 1 732 287, 67 eur,”.

Na samotné obvinenie a nedávny Ficov sľub sa opätovne spýtal redaktor Sobotných dialógov 27. marca 2017. Fico na otázku reagoval otázkou: „Je zvláštne, že toto je témou diskusie vo verejnoprávnom rozhlase?". Povedal aj, že svoju bytovú otázku rieši, no tému svojho bývania v RTVS považuje za „vrcholne bulvárnu."