Sľub čaká na vyhodnotenie administrátorom
Dátum vyslovenia
10.11.2017
zdroj: TASR
Čaká sa
Erika Jurinová


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Erika Jurinová OĽaNO

Memorandum o zásadách slušného župana

Päť novozvolených županov sľúbilo maximálnu transparentnosť, zapojenie verejnosti do rozhodovania, otvorené a transparentné výberové konania a podrobné majetkové priznania. Tieto zásady pretavia do spoločného memoranda, ktoré chcú podpísať v novom roku (rok 2018, pozn.).

10. novembra 2017 sa konalo stretnutie novozvolených predsedov vyšších územných celkov v Žiline. Stretli sa tu predsedovia, ktorí boli zvolení vo voľbách do VÚC 4. novembra 2017 ako kandidáti širokej koalície opozičných a menších mimoparlamentných strán.

Erika Jurinová (Žilinský kraj), Jozef Viskupič (Trnavský kraj), Milan Majerský (Prešovský kraj), Rastislav Trnka (Košický kraj) a Mikuláš Krippel (zastupoval Juraja Drobu za Bratislavský kraj) sa dohodli na spolupráci na úrovni predsedov samosprávnych krajov. Čo považujú za zásady slušného župana, vysvetlila Erika Jurinová takto: "Chceme konať vo verejnom záujme a maximálne transparentne, zapojiť verejnosť do rozhodovania, hospodárne nakladať s majetkom. Budeme trvať na otvorených a transparentných výberových konaniach. Budeme zverejňovať podrobné majetkové priznania na verejnú kontrolu. A najmä, budeme župani, ktorí budú slúžiť všetkým."

Milan Majerskú vyslovil nádej, že spolupráca na úrovni predsedov žúp nebude zúžená len na "opozičnú" päťku, ale že sa im bude dariť strtávať aj s ďalšími tromi predsedami (za Bankskobystrický, Trenčiansky a Nitriansky kraj).

Podľa všetkého stretnutie iniciovala Erika Jurinová, novozvolená (a historicky prvá) predsedníčka Žilinského VÚC.