Sľub nebol splnený za 1 rok 6 mesiacov 24 dní
Dátum vyslovenia
07.06.2015
zdroj: V politike (TA3)
Nesplnený
Andrej Danko


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Andrej Danko SNS

Každý bude musieť zdokladovať majetok nad 500.000 eur

"Každý bude musieť zdokladovať majetok nad 500.000 eur."

 

Pred parlamentnými voľbami v roku 2016 predseda SNS (aj s vtedajšou predsedou strany Sieť Radoslavom Procházkom) sľuboval sprísnenie zákona o majetkových priznaniach. Vyhlásil, že ak SNS bude zastúpená vo vláde, predložia novelu daného zákona. Novela zákona predložená síce bola, avšak išiel o opozičný návrh a tak ani nezískala podporu koalície. Hovorí sa o otvorení tejto otázky aj v rámci pracovnej skupiny, ktorá má vzniknúť. K vytvoreniu pracovnej skupiny je potrebný podpis predsedu parlamentu Danka, na ten sa ešte stále čaká. Sľub  hodnotíme ako nesplnený.

Súčasný zákon o preukazovaní pôvodu majetku bol schválený v roku 2010 s účinnosťou od roku 2011. Prijatý bol vďaka hlasom strán Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS, SMK a KDH. Potreba prijatia tejto právnej úpravy bola premiérom Robertom Ficom odôvodnená existenciou naliehavého verejného záujmu o to, aby príslušné orgány boli spôsobilé zakročiť proti osobám, ktoré preukázateľne žijú nad svoje pomery a zároveň je u nich podozrenie, že podstatná časť ich majetku nepochádza z poctivých zdrojov.

"Od roku 2011 hrozí podľa zákona osobám alebo firmám prepadnutie nelegálne nadobudnutého majetku v prospech štátu. Finančná polícia má podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý presiahne preukázateľné príjmy o 1500-násobok minimálnej mzdy, čo je viac ako pol milióna eur. Prokurátor má potom podozrivého vyzvať, aby do 30 dní vysvetlil alebo dokázal, ako majetok získal. O jeho prípadnom prepadnutí napokon rozhoduje súd."

Takýto zákonom určený postup sa však strane SNS zdalo natoľko všeobecné, že podľa šéfa SNS to tento zákon prakticky ani nemá zmysel. A preto, spoločne so stranou Sieť sľúbili, že ak sa po parlamentných voľbách dostanú do vlády, sprísnia majetkové priznania. Strana SNS takéto vyjadrenie zverejnila aj na svojom webovom portáli v roku 2015. Strana zdôrazňovala sprísnenie majetkových priznaní v zmysle nutnosti dokladovania hnuteľného a nehnuteľného majetku dosahujúceho sumu vyššiu ako 500 000 eur. "Sprísnenie podávania majetkových priznaní však musí súvisieť aj so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku. SNS takéto sprísnenie formuluje ako jeden z cieľov vo svojich programových tézach, prijatých začiatkom júna 2015."

Slovenská národná strana sa po voľbách stala súčasťou novej vládnej koalície, ktorá sa dohodla na programových prioritách pre roky 2016 - 2020. Často sa hovorí aj o protikorupčnom programe, kam patrí aj presadenie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý bude skutočne účinným nástrojom. Na jar 2016 opozícia predložila novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Túto novelu poslanci NR SR nepodporili. Na postupe a spôsobe sprísnenia majetkových priznaní verejných funkcionárov má pracovať parlamentná pracovná skupina, ktorá však ešte nebola zriadená. Podľa predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martina Poliačika, pracovná skupina bude zriadená, ak o tom vydá rozhodnutie šéf parlamentu Danko: "Koncom roka mi predseda Andrej Danko v osobnom rozhovore hovoril, že dáva vypracovať rozhodnutie, na základe ktorého mala byť zvolaná pracovná skupina. A keď som začal poslancov na rokovanie zvolávať, zistil som, že Dankovo rozhodnutie nebolo dopracované a predseda ho nepodpísal. Kým nie je rozhodnutie predsedu, neviem s tým nič urobiť. Nemám na základe čoho zvolať rokovanie pracovnej skupiny."

Podľa hovorkyne Danka, vytvorenie pracovnej skupiny nebude blokované: "Po vyhodnotení súčasných majetkových priznaní predseda NRSR Andrej Danko rozhodne o vytvorení komisie".

Poliačikove očakávania nie sú vysoké, chce presadiť zmenu zákona ešte v tomto volebnom období. V máji 2017 ešte stále nebolo schválené vytovrenie parlamentnej pracovnej skupiny, predseda NR SR k téme povedal toto: "Nové majetkové priznania budú témou osobitnej komisie, ktorú chcem zostaviť. Nechcem, aby to bola súťaž opozície a koalície, lebo mám obavu, že k absolútnemu kompromisu nikdy nedôjde. Som za stransparentnenie priznaní, lebo v súčasnom zákone je veľa chýb a priznania sú neúplné".

V auguste 2017 vypukla vo vláde kríza, jej spúšťačom bolo Dankove vypovedanie koaličnej zmluvy. Šéf SNS pomenoval niekoľko tém, ktoré sú pre stranu dôležité pre zotrvanie vo vláde. Danko spomenul aj potrebu ztransparentnenia majetkov verejných funkcionárov a politikov:

"Pre každého, kto je v politike, vo vláde, či na rôznych štátnych postoch, musí byť samozrejmé, že vie zdokladovať každé jedno euro alebo kúpu nehnuteľnosti, či drahého auta a šperku," povedal predseda NR SR. Lídri koaličných strán sa stretli 25. augusta 2017, na tlačovej konferencii po rokovaní sa prediskutovaným otázkam explicitne nevenovali.

Šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, Martin Poliačik pritom stále upozorňuje na to, že on požiadal o zriadenie pracovnej komisie, ale stále sa čaká na podpis predsedu parlamentu.