Sľub čaká na vyhodnotenie administrátorom
Dátum vyslovenia
08.01.2018
zdroj: TASR
Čaká sa


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

László Sólymos Most-Híd

Sanácia skládky v bratislavskej Vrakuni v roku 2018

TASR na základe svojho rozhovoru s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom informovalo nasledovne:  "Ministerstvo životného prostredia chce v tomto roku začať so sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni. Potvrdil to šéf envirorezortu Lázsló Sólymos (Most-Híd). V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na sanáciu, ktoré chce čo najviac spružniť, aby sa nepreťahovalo."

TASR ďalej o rozhovore s ministrom informuje, že už počas roka 2017 bol pripravený projekt likvidácie skládky, začalo sa verejné obstarávanie a vybavovali sa potrebné povolenia. Sanácia by mala prebiehať formou takzvanej enkapsulácie, kedy bude vybudovaná tesniaca stena na odizolovanie od okolitého prostredia. Celkové náklady by mali predstavovať  viac ako 30 miliónov eur.

Na skládku toxického odpadu vo Vrakuni pôvodne oficiálne vyvážali chemický odpad z niekdajších chemických závodov, sudy s chemikáliami tam však boli navozené v rokoch 1966-1980 bez toho, aby bolo dno zaizolované. Odpad obsahoval napríklad gumárenské chemikálie a pesticídy. Neskôr skládka zakryli vrstvou pôdy. Problematickou sa skládka stala po tom, čo bolo sprevádzkované vodné dielo Gabčíkovo a stúpla hladina podzemnej vody. Sudy s odpadom začali hrdzavieť, toxický odpad z nich sa odplavoval do podzemných vôd. V mestskej časti Vrakuňa platí od roku 2002 zákaz používania vody z domových studní na polievanie zeleniny a ovocných stromov.