Sľub čaká na vyhodnotenie administrátorom
Dátum vyslovenia
31.01.2018
zdroj: Tlačová konferencia
Čaká sa
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Podpora poľnohospodárom

"Slovenským poľnohospodárom chceme pridať cez systém zelenej nafty 30 miliónov eur. Chceme ísť najmä do podpory tých častí slovenského poľnohospodárstva, kde pôjde o vytváranie nových pracovných miest."

Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii s lídrami koaličných strán vyhlásil, že poľnohospodárom pribudne podpora vo výške 30 miliónov eur vo forme zelenej nafty. Predseda vlády vyhlásil, že túto podporu vedia presadiť tak, aby tá Európskej komisiii nevadila. (video o 19:30 min)

Ešte v novembri 2017 Andrej Danko na rokovaní s predstaviteľmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv prisľúbil aj sprostredkovane v mene predsedu vlády Roberta Fica, že z mimorozpočtových zdrojov pôjde v roku 2018 na zelenú naftu 20 až 40 miliónov eur. Na štátnu pomoc, ktorú môžu agropodnikatelia uplatniť práve prostredníctvom zelenej nafty, je v rozpočte na rok 2018 zatiaľ vyčlenený len 1 milión eur.

Na rokovaní vlády, ktoré sa konalo 17. januára 2018 predložila ministerka pôdohospodárstva novelu nariadenia vlády,  ktoré rieši podmienky poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou prechodných vnútroštátnych platieb. Návrh bol schválený. Ministerstvo chce na tento cieľ v roku 2018 vynaložiť viac ako 19 miliónov eur, financie pričom idú priamo zo štátneho rozpočtu (Hlavná kniha, s. 91), z kapitoly "Prechodná vnútroštátna platba".