Sľub nebol splnený za 5 mesiacov 26 dní
Dátum vyslovenia
05.12.2015
zdroj: Snem strany Smer-SD
Nesplnený
Robert Fico


Stal sa medzičasom sľub splnený? Oznámte nám to

Robert Fico SMER - SD

Dotácia na rekonštrukciu vysokoškolských internátov

Strana Smer-SD 5. decembra 2015 predstavila svoj tretí sociálny balík s 15 opatreniami. Medzi tieto opatrenia patril aj sľub o vyčlenení finančného príspevku na rekonštrukciu vysokoškolských internátov. Podľa stránky strany SMER-SD, ak bude strana súčasťou vlády, garantuje "Vyčlenenie 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov, zabezpečí obnovu 10‑tisíc ubytovacích miest a výrazne zníži počet odmietnutých žiadostí. Zároveň sa vyčlení 25 miliónov eur ako príspevok na ubytovanie pre vysokoškolských študentov vo výške niekoľko desiatok eur mesačne." Rok po voľbách je situácia na vysokoškolských internátoch nezmenená. Mnohé sú v dezolátnom stave, a tie, na ktorých prebehla rekonštrukcia, si ju financovali sami. Sľub je nesplnený.

Bývalý minister školstva Juraj Draxler obhajuje dosiaľ nerealizovaný sľub nasledovne: "... možno nie je taká široká politická vôľa ako predtým natlačiť tam takýto balík peňazí. Univerzity totiž budú potrebovať asistenciu a dohľad ministerstva, z hľadiska realizácie to nie je triviálna záležitosť.“

Tajomník pre vzťahy s verejnosťou Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász vníma dodržanie dohody za morálnu otázku. Zdôrazňuje, že najmä ak ju samotná strana SMER-SD zaradila do svojej predvolebnej kampane ako súčasť sociálneho balíčka. "Internáty sú na Slovensku v katastrofálnom stave, ktorý je potrebné akútne riešiť. Odďaľovanie riešenia tohto problému neposkytnutím sľúbených dotácií preto nepovažujem za šťastné. Dohodu sme spolu s prezidentom rektorskej konferencie vnímali ako mimoriadne závažnú, jej nedodržanie nás znepokojuje, a vzbudzuje pocit neistoty a nedôvery."

Riaditeľ bratislavského internátu Mladosť hovorí, že si nespomína, kedy naposledy dostali dotáciu od štátu. Zároveň dodáva, že si internát z vlastných zdrojov nemôže dovoliť investovať pol milióna eur.

Portál Univerzity J. P. Šafárika v Košiciach pritom ešte vo februári 2016 informoval, že viacerí rektori slovenských vysokých škôl sa zúčastnili rokovania s čelnými predstaviteľmi bývalej vlády - Robertom Ficom, Petrom Pellegrinim, Petrom Kažimírom a Jurajom Draxlerom. Hlavnou témou bol návrh na uvoľnenie 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov a 20 miliónov na dofinancovanie a rozvoj vysokých škôl na rok 2016. Návrh bol prijatý, pričom sa mal okamžite začať technický dialóg s cieľom uzatvoriť dohodu v krátkom čase. K tej však podľa všetkého dosiaľ nedošlo.

Po rokoch nečinnosti vlády sa študenti ozvali v otvorenom liste, v ktorom medzi inému žiadajú aj o stretnutie. Minister financií Kažímír o sľuboch predchádzajúcej vlády povedal, že súčasná vlády ich riešiť a splniť nemieni. Tlačový odbor premiéra to vysvetloval takto: "Opatrenia týkajúce sa rekonštrukcií internátov boli súčasťou tretieho balíčka, ktorý mal byť realizovaný po parlamentných voľbách. Tie však rozhodli, že na Slovensku vznikla koaličná vláda, pričom rezort školstva už nepatrí pod gesciu strany Smer." Vláda sa tak bráni tým, že ke´dže vznikla koalícia. všetky podobné rozhodnutia musia byť schválené spoločna. Minister financií pritom sa vyjadril, že on sa s vedením školstva veľmi rád stretne a prediskutuje potrebnú reformu systému financovania bývania. Rezort školstva. naopak, informoval, že žiadali o navýšenie rozpočtu o sumu, ktorá by sa dala vynaložiť na rekonštrukciu internátov.

Sľub vláda nesplnila.